• Blog
  • Spis Treści
  • O mnie
  • Kontakt
✕

Oklejanie samochodów – co to w ogóle jest!?

Car Wrapping, Inspiracje, PPF, Stylizacje, Zmiana Koloru

Oklejanie samochodów – co to w ogóle jest!?

Dawid Wilk 4 stycznia 2019

Rozmawiając z ludźmi, nie związanymi z branżą car wrappingową, na temat oklejania samochodów większość rozmówców pomyśli o reklamie na samochodzie. To tak bardzo wrosło w świadomość ludzi, że teraz ciężko wytłumaczyć jest, iż zmiana koloru folią pokrywa praktycznie 100% widocznego lakieru i pozwala naprawdę zdziałać cuda z naszym samochodem.

Dlatego właśnie piszę ten tekst – dla osób chcących dowiedzieć się więcej o oklejaniu samochodów.

Najlepiej zacząć od samego początku – czyli od oklejania reklamowego, bo to od tego właściwie oklejanie samochodów się rozpoczęło. Dokładniej około roku 1900 użyto samochodu jako jeżdżącej reklamy. W tamtych czasach reklamę malowano na pojazdach, zawsze była to ręczna robota. Dopiero po wynalezieniu chlorku winylu, rozpoczęto produkować folię samoprzylepną, a głównym klientem na tego typu produkty były siły powietrzne USA (oklejanie samolotów bojowych). Z czasem folie stawały się coraz tańsze i zaczęto używać ich w reklamie – cięte litery lub logotypy na samochodach. Wraz z rozwojem technologicznym XXI wieku zaczęto wchodzić na nowy poziom oklejania. Na rynek weszły maszyny do druku wielkoformatowego, oprogramowanie graficzne i komputery. Wtedy skupiono się nie na tym jak zrobić najtańszą folię, tylko na tym jak sprawić by była jak najlepsza.

http://exoticgraphix.com.au/portfolio/wraplikeaking/

Aktualnie oklejanie samochodów to nie tylko reklama, dzięki foliom możemy sprawić, że nasz samochód będzie wyjątkowy – wręcz niespotykany. Rynek rozwinął się już w takim stopniu, że malowanie samochodu nie jest w stanie dać nam takiego rezultatu jaki daje nam folia. Mówię tutaj na przykład o chromach, kameleonach, foliach strukturalnych, ponieważ lakier nie jest w stanie w żaden sposób imitować tego co umożliwia folia. No i jeszcze jeden bardzo ważny argument – oklejanie samochodu, w przeciwieństwie do lakierowania, jest procesem odwracalnym, czyli folie zrywamy z pojazdu i otrzymujemy samochód dokładnie w takim stanie w jakim był przed oklejaniem.

Co więc można zrobić z tą folią?

Zacznę od banału – czarny dach i lusterka, to chyba najczęściej wykonywana stylizacja na samochodach, która praktycznie zawsze wygląda dobrze! Całkowita zmiana koloru samochodu folią, gdy kolor nam nie odpowiada pozwala okleić pojazd w takim kolorze jak nam się podoba. Zagłębiając się dalej można tworzyć naprawdę cuda! Wystarczy zobaczyć co się działo na targach w Las Vegas – Joffrey Van Der Jagt z ProWrap stworzył prawdziwą sztukę.

Najwspanialsze w oklejaniu samochodów jest to, że w tym co można zrobić z tą folią, ogranicza nas tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia. Można zrobić 20 warstwową okleinę która wygląda jak prawdziwe drewno 1http://exoticgraphix.com.au/portfolio/wraplikeaking/ , można zadrukować chrom a potem przecierać go papierem ściernym 2Wrapstyle okleiło tak samochód, ale nie potrafię znaleźć zdjęć 🙁.

Najnowszym wynalazkiem w dziale folii jest folia PPF 3paint protection film, czyli bezbarwna folia chroniąca lakier naszego samochodu przed odpryskami, zarysowaniami etc. Jest to naprawdę rewolucja, ponieważ w takich momentach, gdy uderzyliśmy w coś i jesteśmy przekonani że mamy element do malowania u lakiernika, często wystarczy zerwać folię i okleić element ponownie. Dzięki użytemu poliuretanowi folia znosi niewiarygodnie dużo, sprawiając że lakier naszego samochodu pozostaje w idealnym stanie.

Author: Dawid Wilk

Oklejam z pasją od ponad 7 lat. Od zawsze praca z folią daje mi ogromną frajdę, dzięki czemu chce być w tym coraz lepszy. Jest to branża która ciągle ewoluuje - nowe techniki klejenia, nowe materiały, lecz właśnie dlatego chce to robić, tutaj nie ma czasu na nudę!

Previous Article

Witaj, świecie!

Next Article

The Wrap Shop.

Ostatnie wpisy

  • Dlaczego oklejam samochody?
  • Teckwrap, jakość i różnorodność.
  • FESPA 2019 Monachium – światowe targi reklamowe
  • Czy warto przyciemniać szyby w samochodzie?
  • Yellotools.
Arba WordPress Theme by XstreamThemes.